Różne

Płaskorzeźby z drewna – dzieła afrykańskich rzemieślników

Płaskorzeźby z drewna – dzieła afrykańskich rzemieślników

Afryka to kontynent, który wyróżnia się ciekawą i niepowtarzalną kulturą. Widać ją zwłaszcza na przykładzie tamtejszych dzieł sztuki, w tym płaskorzeźb. Wyróżniają się one bogatą treścią, bardzo wysoką jakością i – co najważniejsze – doskonale odzwierciedlają to, czym tak naprawdę jest kultura Czarnego Lądu.

Płaskorzeźby i ich wykonanie

Od razu należy podkreślić, że afrykańskie płaskorzeźby z drewna wyróżniają się specyficzną formą i wysokim poziomem dopracowania. Modele te wyprodukowane są głównie z drewna tekowego i hebanu, a więc odmian charakteryzujących się dużą twardością, czarną lub brązową barwą, a także wręcz niesamowitą jakością. Każda z tych płaskorzeźb wyróżnia się też stylem tożsamym dla kultury Czarnego Lądu. Co więcej, zawarte są w nich tamtejsze kanony piękna, takie jak np. wysokie czoła.

Pochodzenie płaskorzeźb

Afrykańskie płaskorzeźby drewniane są wykonywane przez tamtejszych twórców, którzy podczas ich tworzenia korzystają z własnych, bogatych wzorców kulturowych. To dzięki temu można w nich znaleźć wiele związków z tamtejszą kulturą, dzięki którym prezentują się one naturalnie i – w pewnym stopniu – ekscentrycznie. O wyjątkowości tamtejszych twórców i ich sztuki świadczy również to, że wykonane przezeń dzieła są rzeźbione za pomocą prostych, często nawet archaicznych narzędzi (młotek, drewno, dłuto itd.).

Płaskorzeźby i ich przykłady

Sklep Afrykański – współpracując z tamtejszymi twórcami – ma do zaoferowania szeroką gamę płaskorzeźb drewnianych. Niektóre z nich przedstawiają określone postacie (np. „Popiersie Masajki”). Inne z kolei odnoszą się do afrykańskiego budownictwa i sposobu, w jaki rozumiany jest dom (np. „Afrykańska chata z drewna tekowego”). Ciekawą propozycją jest też płaskorzeźba przedstawiająca kobietę i mężczyznę, której wyjątkowość z pewnością docenią pary. Każda z tych niezwykłych rzeźb to oryginalna sztuka afrykańska. Warto zaznaczyć, że poznając oryginalną sztukę afrykańską, można doświadczyć niezwykłej i niepowtarzalnej kultury Czarnego Lądu.

Udostępnij