Budownictwo i aranżacjaHandel i usługi

Gdzie najlepiej kupić drewno na zimę?

Gdzie najlepiej kupić drewno na zimę?

W dzisiejszym świecie mamy do wyboru wiele różnych materiałów i sposobów, jakimi możemy ogrzać nasze domy i mieszkania oraz zapewnić sobie dostęp do ciepłej wody. Mimo tylu alternatyw drewno wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem – w końcu czy da się czymkolwiek zastąpić spędzanie długich jesiennych i zimowych wieczorów przy płomieniach wesoło trzaskających w kominku?

Czym powinno cechować się drewno opałowe?

Drewno to surowiec, który cechuje się tym, że podczas spalania wydziela znacznie mniej szkodliwych substancji niż klasyczny węgiel. Jednak drewno opałowe, a szczególnie drewno przeznaczone do kominków, powinno charakteryzować się kilkoma określonymi cechami.

Po pierwsze, musi być ono naturalne, czyli nienasączone absolutnie żadnymi sztucznymi środkami. Po drugie musi być sezonowane, czyli pozostawione (po ścięciu i podzieleniu na mniejsze części) w suchym i przewiewnym miejscu na około 1,5 do 2 lat. Takie drewno przechowuje się w luźnych stosach, które zapewniają ciągły dopływ powietrza. Gwarantuje to największą wydajność surowca, ponieważ dzięki temu jego wilgotność osiągnie poziom mniejszy niż 20%. Do kominków szczególnie poleca się drewno liściaste (np. buk, dąb, grab, jesion), które ma mniej żywicy niż iglaki, co pozwala na dłuższe zachowanie komina i paleniska w dobrym stanie.

Gdzie można zaopatrzyć się drewno na zimę?

Aby móc cieszyć się tym tradycyjnym źródłem ciepła, jakim jest drewno, warto pomyśleć o jego rezerwach jeszcze w sezonie letnim i nie zostawiać robienia zapasów na ostatnią chwilę. Podpowiemy, gdzie można zaopatrzyć się w drewno opałowe, by było to maksymalnie bezpieczne i wygodne.

Zakup drewna prosto z lasu

Najprostszą opcją mógłby wydawać się zakup drewna prosto od największego producenta, czyli Lasów Państwowych – pamiętajmy jednak o tym, że Lasy sprzedają drewno prosto z lasu, czyli ścięte, nieporąbane i niesezonowane, a również transportem musimy zająć się we własnym zakresie. Być może, zakup samego drewna będzie tańszy niż na przykład w składzie, ale cała obróbka i transport może kosztować nas nieco środków i na pewno sporo czasu.

Skład drewna Wrocław

Znacznie wygodniejszą opcją, szczególnie dla osób zabieganych, będzie zakup gotowego do palenia materiału, na przykład właśnie w składzie drewna (firmę wyszukamy bez problemu, wystarczy wpisać w przeglądarkę, np. skład drewna Wrocław i znajdziemy kilka przedsiębiorstw z tej branży w wybranej przez nas okolicy). Zaoszczędzi nam to wiele pracy i miejsca, ponieważ samodzielne sezonowanie materiału drzewnego wymaga niemałej przestrzeni i cierpliwości.

Udostępnij