Zdowie i uroda

Zabieg implantacji z wykorzystaniem nawigacji w 3 etapach

Zabieg implantacji z wykorzystaniem nawigacji w 3 etapach

Leczenie implantologiczne staje się coraz bardziej popularne. Polacy chcą dbać o swój piękny i zdrowy uśmiech, a gabinet stomatologiczny jest miejscem, w którym mogą to osiągnąć. Wszystko dzięki mariażowi nowoczesnych technologii oraz wiedzy medycznej.

Nawigacja w implantologii

Podobnie jak w samochodzie, nawigacja w stomatologii pomaga precyzyjne zaplanowanie drogi do celu. W przypadku implantacji jest to szczególnie ważne. Dzięki nawigacji, zabieg jest bardzo przewidywalny i obarczony mniejszym ryzykiem powikłań. Pozwala ona na wstawienie implantu zęba dokładnie tam, gdzie powinien się znaleźć. Technologia ta opiera się na tomografii stożkowej oraz skanach wewnątrzustnych. Obrazy te można połączyć w specjalnym programie komputerowym. Efektem jest możliwość odtworzenia szczęki pacjenta w 3D oraz zaplanowanie położenia implantów. Zabieg ten składa się z trzech etapów.

Etap I

To rozmowa z pacjentem na temat tego, czego spodziewa się po leczeniu. Na tym etapie trzeba też wykonać wszystkie niezbędne badania – tomografię komputerową (CBCT) kości szczęk. Koniecznie należy też zeskanować szczękę i żuchwę pacjenta. Potrzebna będzie też wirtualna rejestracja zwarcia. Na tym etapie wszystkie dane są łączone w programie komputerowym. Pomaga to w zaplanowaniu pracy protetycznej.

Etap II

Polega na wydruku trójwymiarowego szablonu chirurgicznego. Czasem nazywa się go prowadnicą chirurgiczną lub surgical guide. Jest to indywidualny wzorzec, który idealnie oddaje aktualny stan uzębienia pacjenta. Szablon ten umożliwia wyznaczenie toru wprowadzenia wszczepu do kości.

Zobacz:  Klinika stomatologiczna w Krakowie J.J. Wichlińscy 

Etap III – ostatni

Ostatni etap to sam zabieg. Implantacja odbywa się na podstawie przygotowanej prowadnicy chirurgicznej. Długość zabiegu jest różna. Zależy od tego, jak duża ingerencja chirurga będzie potrzebna. Im bardziej skomplikowany będzie zabieg, tym lekarz będzie potrzebował więcej czasu do jego wykonania. Jednak dzięki prowadnicy, każda implantacja jest przeprowadzana z ogromną precyzją i dbałością o dobro pacjenta.

Udostępnij