Handel i usługi

Dokumenty niezbędne do założenia firmy w Holandii

Dokumenty niezbędne do założenia firmy w Holandii

Otwarcie firmy w Holandii wymaga złożenia określonych dokumentów. Warto pozyskać wiedzę, w jaki sposób to zrobić tak, aby odbyło się to jak najsprawniej i by nie generować niepotrzebnych kosztów na starcie własnej działalności. Z tego względu najlepiej jest założyć firmę na początku roku kalendarzowego – jest to idealne rozwiązanie mając na względzie kwestie podatkowe – oraz zdecydować się na działanie w oparciu o wirtualne biuro w Holandii.

Jak się przygotować?

Przed zarejestrowaniem firmy w holenderskiej Izbie Handlowej w pierwszej kolejności należy określić, jaką działalność będziemy prowadzić, jak duża będzie nasza firma, jak będzie się nazywać oraz jaki będzie nasz biznesplan. Do zarejestrowania firmy będzie też potrzebny adres siedziby w Holandii.

W celu ograniczenia wydatków, gdy dopiero zaczynamy działać i pracować na terenie tego państwa, możemy zdecydować się na skorzystanie z usług wirtualnego biura. Jest to możliwe przy pomocy firm, takich jak FBS24, które w Niderlandach takie usługi oferują. Po podpisaniu umowy, wypełnieniu odpowiedniego formularza już w kilka minut otrzymujemy dostęp do adresu swojej przyszłej firmy, a także usług dodatkowych tj. co-working z możliwością dostępu do internetu, drukarki i miejscem, gdzie możemy spotykać się ze swoimi klientami.

W Holandii podanie wirtualnego biura jako siedziby firmy przy rejestracji działalności jest akceptowane.

Dokumenty niezbędne do rejestracji

Biznes w Holandii należy zarejestrować w holenderskiej Izbie Handlowej (KVK) na podstawie dowodu tożsamości lub paszportu oraz dokumentu ustanawiającego prawo do rejestracji działalności pod wskazanym adresem. Następnie otrzymamy numer identyfikacyjny firmy i numer identyfikacyjny do Urzędu Skarbowego. Izba zgłasza nas równocześnie do Urzędu Skarbowego, dzięki czemu oszczędzimy czas na pozostałe działania związane z otwarciem własnej działalności.

Założenie firmy w Holandii nie wymaga wielu dokumentów, ale by w rezultacie rejestracji uznano nas za działającego przedsiębiorcę musimy udowodnić, że przepracowaliśmy w swojej firmie około 1225 godzin w trakcie roku jej działalności. Po spełnieniu tych warunków należeć nam się będzie ulga podatkowa, która także będzie miała korzystny wpływ na stronę finansową naszej firmy. Dodatkowo, warto pamiętać o obowiązkowych terminach, w których trzeba zarejestrować działalność którą już podjęliśmy. Jest to najpóźniej czas jednego tygodnia po rozpoczęciu działalności.

Udostępnij