Zdowie i uroda

Jak rozpoznać początek alkoholizmu?

Jak rozpoznać początek alkoholizmu?

W XXI wieku problem z alkoholem dotyka coraz większą liczbę osób i jest to niezależne od wieku, płci, bądź statusu społecznego. Powszechna dostępność alkoholu nierzadko doprowadza do tego, iż coraz więcej ludzi sięga po niego znacznie częściej niż powinna. Można go kupić w sklepach, pubach, a także restauracjach. Dodatkowo wiele reklam alkoholów buduje pozytywne skojarzenia związane z jego spożywaniem.

Początek alkoholizmu

Alkohol często wiąże się z odczuciem takich emocji, jak na przykład radość, relaks czy uczucie odprężenia. Niestety zbyt częste spożywanie napojów wysokoprocentowych może prowadzić do alkoholizmu. Jeżeli dana osoba myśli o alkoholu w kontekście odprężenia, redukowania napięcia i niepokoju, zmniejszenia poczucia winy, to można tu mówić o początkowych objawach alkoholizmu. Jeżeli dodatkowo spożywany jest alkohol w miejscach, gdzie nie powinno się tego robić, na przykład w pracy, czy picie w samotności, to można tutaj mówić o alkoholizmie. Innymi objawami tej przypadłości jest chęć wypicia większej ilości alkoholu, a także trudność z odtworzeniem wydarzeń, które miały miejsce w czasie spożywania go. Są to początkowe objawy alkoholizmu i jeśli widzimy je u kogoś bliskiego, to należy z nim poważnie porozmawiać o tym problemie. Jeśli same rozmowy nic nie dadzą, to najlepiej będzie taką osobę skierować na terapię alkoholową.

Inne objawy alkoholizmu

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że alkoholik ma bardzo silną oraz natrętną potrzebę spożycia alkoholu. Mowa tutaj o głodzie alkoholowym. Jest to stan, w którym dana osoba ma trudną do odparcia chęć wypicia alkoholu oraz upicia się. Często wiązać się to będzie z ciągłym napięciem, a także rozdrażnieniem i niepokojem, które stopniowo narastają. Takie odczucia towarzyszą praktycznie każdemu alkoholikowi. W przypadku gdy alkohol przestaje działać, to u osób cierpiących na alkoholizm pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego. Mowa tutaj przede wszystkim o drżeniach mięśniowych, nadciśnieniu tętniczym, nudnościach, wymiotach, czy zaburzeniach snu. W takim wypadku nie jest to już początek alkoholizmu, a jego zaawansowane stadium. Z tego powodu z alkoholizmem najskuteczniej się walczy na jego początku.

Udostępnij