Budownictwo i aranżacja

Opał – ekogroszek, pellet czy węgiel?

Opał – ekogroszek, pellet czy węgiel?

W podsumowaniu wydatków związanych z utrzymaniem domu, wysoką pozycję zajmuje opał. No cóż, mieszkając w takiej strefie klimatycznej, w jakiej znajduje się Polska, trzeba się z tym liczyć i zaakceptować ten fakt. Jaki rodzaj opału jest najlepszy? Jakie są zalety i wady każdego z nich?

Ochrona środowiska naturalnego

Podejmując się zadania charakterystyki każdego z rodzajów opału, nie wolno zapomnieć o bardzo ważnej informacji – mianowicie o tym, z czego ten opał jest produkowany. Jeśli chodzi o ekogroszek, jest on wytwarzany z węgla kamiennego, a w sprzedaży dostępne są granulaty w różnych rozmiarach. I chociaż nazwa ekogroszku sugeruje, że jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, nie do końca jest tak w rzeczywistości. W czasie jego spalania emitowane jest bowiem więcej dwutlenku węgla niż na przykład przy spalaniu opału jakim jest pellet. Zatem w kategorii „ochrona środowiska” zdecydowanie triumfuje pellet. A w innych kategoriach?

Jak nie wiadomo o co chodzi… czyli koszty

Pellet jest opałem w pełni naturalnym, bo wytwarzanym z odnawialnej biomasy. Zwykle rozwiązania z gatunku „eko” i „bio” są bardziej kosztowne dla kieszeni klienta. Czy tak samo jest w przypadku opału? Z analiz wynika, że ogrzewanie domu za pomocą ekogroszku jest nieco tańsze niż korzystanie z pelletu. Co prawda tonę opału można zakupić w podobnych cenach, jednak różnica wynika z tak zwanej „kaloryczności”, co sprawia, że ekogroszek jest rozwiązaniem nieco bardziej oszczędnym. Przy podejmowaniu decyzji o konkretnym typie opału warto także wziąć pod uwagę kwestię jego przechowywania – pellet jest tutaj zdecydowanie bardziej wymagający.

Węgiel – ogrzewanie z tradycjami

Wiele domów zimą ogrzewa się po prostu węglem. Stare piece nie przyjmują innego rodzaju opału. I chociaż wielu ekspertów od lat przewiduje koniec ery ogrzewania węglem, póki co na to się nie zanosi. Węgiel kamienny jest opałem najbardziej szkodliwym dla środowiska, jeśli wziąć pod uwagę jego konkurentów. Jednak przyzwyczajenie ludzi robi swoje. Wydaje się, że stopniowo społeczeństwo będzie odchodzić od ogrzewania węglem i wymieniać piece na nowsze modele, które pozwolą na zastosowanie korzystniejszych dla środowiska naturalnego rozwiązań.

Udostępnij