Zdowie i uroda

Nietrzymanie moczu – jak sobie z nim radzić?

Nietrzymanie moczu – jak sobie z nim radzić?

Nietrzymanie moczu to najczęstsza przewlekła choroba kobieca, która nierzadko jest powodem wstydu i przyczyną zahamowań. Leczenie tej przypadłości jest trudne, chociaż nie niemożliwe. Istnieją sposoby radzenia sobie z nietrzymaniem moczu. Objawy, przynajmniej częściowo, można osłabić lub zatrzymać.

Kogo najczęściej dotyka problem nietrzymania moczu?

Istnieje mylne przekonanie, że nietrzymanie moczu dotyka wyłącznie kobiety w średnim i podeszłym wieku. Statystki co prawda wskazują, że w większości są to kobiety po czterdziestce (aż jedna trzecia kobiet w tym wieku uskarża się na tę dolegliwość), ale 12 proc. z chorujących to młode kobiety w przedziale 30-39 lat.

Wiek jest czynnikiem działającym na niekorzyść, ale nie dominującym. Problem nietrzymania moczu może być wynikiem infekcji układu moczowo-płciowego. Innym częstym powodem są zmiany hormonalne. Jeśli jednak wykluczymy powyższe, powód nietrzymania moczu może wynikać z mechanicznych uszkodzeń, na przykład powstałych w wyniku porodu.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Można poddać się zabiegowi chirurgicznemu albo przyjmować leki. Trzecią ścieżką jest trening mięśni dna miednicy. Jeśli jest regularny może przynieść zadowalające efekty.

Jak trenować mięśnie dna miednicy?

Trening dna miednicy (ćwiczenia mięśni Kegla) opiera się na wykonywaniu powtarzalnych ćwiczeń oddziałujących na mięśnie odpowiedzialne za zatrzymywanie strumienia moczu. Tak też łatwo owe mięśnie zidentyfikować, wystarczy napiąć je tak, aby strumień moczu się zatrzymał.

Zaraz po tym jak nauczysz się napinać mięśnie dna miednicy możesz przystąpić do ćwiczeń. Wykonuj je w dowolnej, wygodnej dla siebie pozycji. Ćwiczenie polega na napinaniu mięśni Kegla na 5 sekund i rozluźnianiu ich na kolejnych 5. W serii należy wykonać od 10 do 20 powtórzeń. Liczba serii powinna być uzależniona od twojej sprawności, ale minimum to co najmniej 3 serie.

Istnieje wiele wariantów treningu dna miednicy. Ważne jest, aby wykonywać go prawidłowo, inaczej nie przyniesie efektu. Jeśli chcesz mieć pewność, że ćwiczysz dobrze warto zapisać się na warsztaty lub kupić książkę z wyczerpującym opisem ćwiczeń, możesz to zrobić tutaj: https://www.beckenboden.com/pl/.

Nietrzymanie moczu to nie wyrok. Można mu skutecznie przeciwdziałać i przy odrobinie samozaparcia znacznie poprawić swój komfort życia. Potrzebna jest tylko odpowiednia wiedza, czas oraz wytrwałość.

Udostępnij