Różne

Proces działania auto szrota

Proces działania auto szrota

Prędzej czy później samochód odmawia posłuszeństwa i staje się nikomu niepotrzebnym złomem. Taki pojazd trafia na auto szrot. Według konkretnych zasad, zgodnych z ochroną środowiska samochód musi być poddany całkowitej rozbiórce, części, które jeszcze można wykorzystać, stają się częściami zamiennymi używanymi, a reszta karoserii zostaje skasowana.

Jak działa auto szrot?

Każdy legalny auto szrot odkupuje auto od jego właściciela, wystawia mu zaświadczenie, na mocy którego właściciel może taki samochód wyrejestrować. Na szrocie z auta odzyskuje się wszystko, co tylko można. Czyli wszystkie części, które nie są zniszczone ani zepsute otrzymują drugie życie. Jednak przed rozbiórką z samochodu, który trafił na szrot, wylewane są wszystkie płyny takie jak płyn hamulcowy, oleje i tym podobne. Płyny oddawane są do utylizacji do firm wyspecjalizowanych, zajmujących się tego rodzaju procederem.

Oryginalne części ze złomowanych pojazdów

Większość części używanych to części oryginalne, przed sprzedażą na każdym autoszrocie jest osoba, która ocenia jakość danych części i daje im określone gwarancje. Tego rodzaju części mogą posłużyć nieraz znacznie dłużej niż części, które są zamiennikami.

Kasacja pojazdów

To, co zostaje z samochodu po wylaniu wszystkich płynów i po wyciągnięciu wszystkich części, które jeszcze do czegoś się przydają zostaje skasowane i sprasowane. Samochód zostaje zezłomowany, wyrejestrowany i ekologicznie zakończył swoje życie. Tak pokrótce wygląda cały proces działania auto szrota. Dodać należy, że te koncesjonowane auto szroty muszą posiadać zezwolenie wojewody na swoją działalność. Wtedy współpracują one z koncesjonowanymi firmami i wszystko odbywa się zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

Dobrze jest zawsze sprawdzić?

Przed zezłomowaniem swojego pojazdu dobrze jest zawsze sprawdzić, czy powierza się samochód osobom kompetentnym czy tylko takim, które nielegalnie prowadzą auto szrot. Nielegalne nie zawsze oznacza, że jakiekolwiek kłopoty nas ominą. Dlatego dobrze jest sprawdzić, jak działa dany auto szrot.

Udostępnij