Zdowie i uroda

Czym zajmuje się lekarz gerontolog?

Czym zajmuje się lekarz gerontolog?

Z pewnością każdy z nas nie raz słyszał o dziedzinie medycyny zwanej geriatrią, która zajmuje się leczeniem seniorów i osób w podeszłym wieku, jednak nie wszyscy z pewnością mogą wiedzieć czym zajmuje się lekarz gerontolog. Aby się tego dowiedzieć warto przeczytać kilka słów wyjaśnienia poniżej.

Gerontologia – czym się zajmuje i skąd wzięła się jej nazwa?

Gerontologia to jedna z wielu dziedzin medycyny, która zajmuje się wszystkimi problemami osób starszych. Nazwa „gerontologia” pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem dwóch słów: „geras” oznacza starca lub mędrca, natomiast słowo „logos” oznacza naukę. Gerontologia bardzo często mylona jest z inną dziedziną medycyny zwaną geriatrią, jednak w rezultacie obie te dziedziny zajmują się odrębnymi zagadnieniami. Geriatria zajmuje się wszelkimi schorzeniami i chorobami, jakie dręczą osoby starsze, natomiast gerontologia z kolei skupia się na problemach socjalnych osób w podeszłym wieku, ich problemach psychologicznych, profilaktyce zdrowia oraz warunkach życia. Jednym słowem ujmując dziedzina ta traktuje o wszystkich problemach niemedycznych, które mogą pojawić się u osób starszych.

Lekarz gerontolog, to znaczy kto?

Tak szerokie rozumienie dziedziny gerontologii sprawia, że nie tylko lekarz może być gerontologiem. Taka osoba to pewnego rodzaju specjalista, który musi skupić uwagę nie tylko na dolegliwościach seniorów, ale przede wszystkim na ich potrzebach społecznych, warunkach życia oraz starać się zadbać o atrakcyjne spędzanie czasu przez osoby w podeszłym wieku. W Polsce dziedzina ta dopiero zaczyna się rozwijać, jednak na uczelniach wyższych oraz uniwersytetach można zauważyć nowe kierunki studiów podyplomowych. Gerontolog musi zadbać o uzmysłowienie w szczególności młodym ludziom, że senior ma bogate doświadczenie życiowe oraz bardzo dużą wiedzę, która może być bardzo przydatna dla najbliższej rodziny, jak również i szerzej – w naszym społeczeństwie. Jednak aby specjalista mógł być dobrym gerontologiem musi odznaczać się wysokim poziomem empatii oraz łatwo nawiązywać kontakty z osobami starszymi. Ponadto musi być on również postrzegany bardziej jako doradca seniora, który zadba o jego potrzeby i zorganizuje aktywne spędzanie czasu.

Udostępnij