Gastronomia i hotelarstwo

Kuchnia polska dla wegan

Kuchnia polska dla wegan

Większości osób wydaje się, że polska kuchnia jest ciężka i obfituje w mięso oraz tłuszcze. Weganizm i tradycyjne polskie potrawy wydają się zupełnie nie iść ze sobą w parze… Czy tam jest rzeczywiście? A może możliwa i smaczna jest kuchnia polska dla wegan?

Co jedzą weganie?

Warto na początek zacząć od definicji terminu “wegan”. Weganie nie jedzą nie tylko mięsa, ale także wszystkich innych produktów odzwierzęcych. Oznacza to, że nie sięgają po mleko, śmietanę, tłuszcze odzwierzęce, jajka, czy też miód. Skomponowanie całkowicie wegańskich potrawy bywa bardzo ciężkie, bo wiele gotowych dań, sosów czy dodatków zawiera w sobie produkty pochodzenia odzwierzęcego.

Kuchnia polska

Tradycyjna kuchnia polska w rzeczywistości nie obfituje w mięso, chociaż sporo w niej innych produktów odzwierzęcych. Warto pamiętać o tym, że mięso weszło do codziennej diety polaków stosunkowo niedawno. Wcześniej sięgane po nie zazwyczaj raz lub dwa razy w tygodniu, a wynikało to z wysokiej ceny mięsa. Tradycyjna polska kuchnia to przede wszystkim produkty mączne, takie jak kluski, pierogi z różnym nadzieniem, domowe makarony serwowane z różnymi zupami.

Kuchnia polska dla wegan

Na szczęście wiele tradycyjnych polskich przepisów można łatwo zweganizować! Na przykład pierogi – chociaż ciasto tradycyjnie przygotowane jest z mąki, wody i jajka, to można jajko pominąć i zamiast tego dodać trochę oleju roślinnego. Podobnie sprawa ma się z farszem do pierogów – niekoniecznie trzeba sięgać po takie połączenia jak biały ser i ziemniaki, czy mięso z kapustą, zamiast tego można na przykład przygotować pierogi z ziemniakami i szpinakiem.

Dobrym rozwiązaniem dla wegan są także różne wegańskie zamienniki, które pozwalają uzyskać tradycyjną strukturę lub smak, a przy tym nie używać zakazanych w diecie wegańskiej składników.

Restauracja Pod Baranem

Udostępnij