Przemysł i technologie

Jak wydłużyć życie sprzęgła?

Jak wydłużyć życie sprzęgła?

Poszczególne podzespoły samochodu w trakcie użytkowania coraz bardziej się zużywają. Wiele usterek może być spowodowanych przez najróżniejsze czynniki, począwszy od niewłaściwego stylu jazdy, aż po defekty fabryczne. Jedną z części najbardziej narażonych na uszkodzenia jest sprzęgło. Kiedy należy je wymienić? Jak wydłużyć jego życie?

W trakcie jazdy można zauważyć kilka niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o wadliwym działaniu sprzęgła. Jednym z nich jest tak zwane „ślizganie”. Oznacza to, że w trakcie niezbyt szybkiej jazdy samochód bardzo łatwo wchodzi na wysokie obroty. Towarzyszy temu zauważalne szarpanie pojazdu w trakcie jazdy na niskich obrotach i znacznie utrudniona zmiana biegów. Czasem pedał sprzęgła może w trakcie jazdy zapaść się w podłogę i nie wrócić do pierwotnej pozycji.

Objawy te oznaczają, że konieczna może być wymiana sprzęgła. Tego typu usługi są dość kosztowne, gdyż wymagają demontażu całej skrzyni biegów. Są jednak konieczne, by móc bezpiecznie i komfortowo poruszać się pojazdem. Czasami, gdy część nie jest w fatalnym stanie, możliwa jest regeneracja sprzęgła. Koszt takiej usługi to mniej więcej 30% ceny zamiennika, więc czasem może to być opłacalne.

Sprawdź ofertę sklepu motoryzacyjnego Motoszef.pl

Co robić, by sprzęgło dłużej nam służyło?

Przede wszystkim należy zmienić styl jazdy. Jeśli zdarzało się nam jeździć bardziej agresywnie i gwałtownie zmieniać biegi, warto przestawić się na nieco łagodniejszy sposób prowadzenia samochodu. Nie powinniśmy również nadużywać tak zwanego półsprzęgła podczas stania w korku lub na światłach. Wielu kierowców, ze względu na konieczność częstej zmiany biegów, przytrzymuje wciśnięty pedał sprzęgła i zostawia samochód na biegu, by móc szybciej wystartować. W takich sytuacjach mimo wszystko lepiej jest wrzucić na luz, gdyż spowoduje to wolniejsze ścieranie się części i być może sprawi, że wymiana sprzęgła nie będzie musiała mieć miejsca. W trakcie zakupu nowego kompletu warto też postawić na części dobrej jakości, gdyż ich wytrzymałość jest znacznie większa w porównaniu do tanich zamienników.

Udostępnij